W lipcu 2021 zaczęły napływać do nas pojedyncze pytania czy możemy pomóc w sprawie szkoleń i procedur związanych z ochroną sygnalistów. Wtedy prosiliśmy klientów o cierpliwość i bo nie było jeszcze wiadomo jak będzie brzmiała ustawa implementująca dyrektywę do naszego systemu prawnego.
Nie mniej jednak rozpoczęliśmy konsultacje z kancelariami prawnymi, które jak się okazało także będą potrzebowały pomocy w tym zakresie. W ten oto sposób do 17 grudnia zostało nam 42 dni.
Nasza firma nawiązała w tym czasie współpracę z 6 innymi firmami oferującymi szkolenia, procedury czy gotowe kanały zgłoszeniowe. Dzisiaj jesteśmy w stanie powiedzieć, że jesteśmy doskonale przygotowani do wejścia w życie nowych przepisów.
Niestety już w październiku zaobserwowaliśmy, że liczne grono firm konsultingowych i kancelarii prawnych, które celowo wprowadzają w błąd potencjalnych klientów. Dzisiaj chcemy zdemaskować pierwszy mit dotyczący ochrony sygnalistów.
Certyfikacja systemu obsługi zgłoszeń w tym kanału zgłoszeniowego.
COŚ TAKIEGO NIE ISTNIEJE!!!
Szanowni, choć powstała norma ISO 37002 to; nie została ona wdrożona do polskiego systemu normalizacyjnego. Jej charakter jest poglądowy, ma raczej wymiar pewnej instrukcji niż normy – co nie znaczy, że to się nie zmieni. Polskie firmy informujące o działaniach certyfikacyjnych pod kątem ochrony sygnalistów, często przemilczają istotne informacje lub posługują się półprawdami. Jedni powiedzą, że jest to taki chwyt marketingowy inni powiedzą wprost – mamy do czynienia z nadużyciami i oszustwem. Jest to celowe wprowadzanie klienta w błąd. Żerowanie na jego niewiedzy.
W poniedziałek więcej informacji na temat tego, kto musi wdrażać, a kto powinien wdrażać procedury związane z ochroną sygnalistów.