Co z sygnalistami?

25 września zaczęła obowiązywać ustawa o ochronie sygnalistów. Po reakcji naszych dotychczasowych klientów widzimy, że implementacja systemów obsługi zgłoszeń wewnętrznych nie jest pierwszoplanowym zagadnieniem. Odnotowaliśmy dość duże zainteresowanie zakupem dokumentacji ze strony kancelarii prawnych i biur rachunkowych. Ponieważ podmioty te nie były w stanie wyłożyć minimum 2000 zł za komplet dokumentów, domyślamy się, że nie chcieli kupować dla siebie tylko dla swoich klientów w celu dalszej odsprzedaży i powielania naszej pracy. Takim klientom grzecznie – dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą.
Na dzień przed rozpoczęciem obowiązywania ustawy, jedna z zaprzyjaźnionych kancelarii obsługujących kilka gmin w woj. lubelskim, przysłała nam do zaopiniowania propozycje procedury obsługi zgłoszeń, wypracowaną przez organizację zrzeszającą JST. Niestety to kolejny dokument tej organizacji, który opiniujemy i kolejny, który daleki jest od jakiejkolwiek możliwości implementacji. Powodów jest wiele, jednym z nich jest chociażby zapis mówiący iż ochrony prawnej sygnaliście udziela wójt/burmistrz/prezydent. Myślę, że komentarz jest zbędny.

Podsumowując. Sygnaliści zaczną obowiązywać w momencie gdy ruszy obsługa zgłoszeń zewnętrznych. Związana z tym presja zarówno na podmioty prywatne jak i publiczne wzrośnie. Zastanawiam się, jak będą wyglądały czynności wyjaśniające – czytaj kontrole, ile ich będzie i czy cały system będzie wydolny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *